Sesja – urywki z rozrywki

Znowu sesja i znowu dostaję palpitacji serca, na widok tego co niektórzy studenci serwują mi w swoich pracach. Zaczynam wątpić coraz bardziej w to, że rozumieją, co się do nich mówi. Ja wiem, że nie każdy przedmiot jest równie istotny, ale wypadałoby się chociaż trochę przygotować do zaliczeń. Zwłaszcza że tematy staram się dobierać tak, aby pasowały „do życia”, a nie były tylko suchą teorią.

Na początek rozprawię się z ortografią. Tu ciekawostka, to moja pierwsza sesja, w której wzięło udział ok. 30 studentów z  Ukrainy – pisali praktycznie bez błędów ortograficznych. Zdania gramatycznie zawiłe i bardzo długie, a i owszem, ale ortografia na 4+.

Błędy, które mnie najbardziej „ubawiły:
– męższczyzna vel męszczyzna
– żądzili
– po przez
– rodzicą
– imigrantą
– bochater
– wzią się
– chańbili
I nie mówcie mi, że dysgrafia, stres i inne nieszczęścia.

Ciekawostek definicyjnych w tym roku było mało:
Grupa społeczna – garść ludzi, która ze sobą funkcjonuje.
Narzędzia płciowe. (tylko ja widzę oczyma wyobraźni młotek i piłę?)

Jednak zawsze sesja przynosi mi informację zwrotną nt tego, co powiedziałam w ciągu minionego semestru, a co zostało zapamiętane. Wydaje mi się, że pytania dotyczą wiedzy w miarę powszechnej, zajęcia najwyżej ją pogłębiały. Co z tego pogłębiania wyszło?
Zrób sobie mały test – po każdym pytaniu zastanów się „na zdrowy rozum” co można odpowiedzieć. Potem przeczytaj „właściwe” odpowiedzi.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą rasizm?

Rasizm może wywołać „zgorszenie” ludności czarnej, migracje, wojny domowe, wojny uliczne, nieposzanowanie godności, kultury, pochodzenia. Również pobicia, nadużywanie władzy.

Rasizm to uprzedzenie społeczne, które zagraża ludzią, którzy np podróżują do innych państw gdzie ich kolor skóry różni się od osób, którzy tam zamieszkują.

Rasizm wzią się od oceniania ludzi po kolorze skóry nierównościami pomiędzy ludźmi i ludzie o białym kolorze skóry chańbili i robili sobie niewolników z czarnoskórych.

Dlaczego to właśnie młodzież tworzy subkultury społeczne?

Tu większość dała sobie radę, albo ja bardzo chciałam w to wierzyć, stąd tylko jeden cytat:

W młodym wieku przeżywa się bunt, młody człowiek buntuje się przeciw wszystkim normą.

Co sprawiło, że współczesna pozycja mężczyzny uległa osłabieniu?

Kobiety teraz mogą pracować i utrzymywać rodzinę jest to postrzegane bardzo dobrze lecz gdy męszczyzna zajmuje się domem i zarabia mniej od kobiety jest to coś złego. Kobiety rozwijają się a męszczyźni zostali przy starym motywie. Społeczeństwo nie uczy jak być nowoczesnym męszczyzną.

Praca – w tej chwili kobieta może pracować dokładnie tak jak mężczyzna na takiej samej wartości. kobiety podobnie jak mężczyźni walczyli w wojnie. Kobiety mogą brać udział w wyborach, mają wstęp na uniwersytety i mogą się uczyć.

Przez feministki i dzisiejszy postęp gdzie mężczyzna przestał być męski, a kobieta staje na miejscu mężczyzny w imię postępu i równouprawnienia.

Skąd dzieci wiedza, jakiej są płci?

Rodzice od najmłodszych lat tłumaczą dzieciom, ze jeśli ktoś ma wąsy to jest mężczyzną, a jeśli długie włosy to jest kobietą. Inną kategorią odrużnienia jest sposób ubioru, jak się zwracamy do dziecka, oraz jakie zabawki mu kupujemy.

Dzieci wiedzą jakiej są płci przede wszystkim od rodziców. Być może od rodzeństwa, bliskich osób w zależności z kim przebywają. Jednak czerpią wiedzę też z własnych obserwacji.

Pytanie piąte dotyczące kultury i tradycji najczęściej pominięto milczeniem. Jeśli ktoś napisał- zrobił to dobrze, więc nie mam z czego się nabijać.

Sesja niby poważna sprawa ja się naigrawam. To chyba reakcja obronna, bo tu należy się załamać. Płakać nie tyle nad brakiem wiedzy, ile nad brakiem umiejętności sklecenia zdania. Nad tym, że wszyscy tu cytowani mają maturę, a większość wkrótce będzie miała wyższe wykształcenie.

Hodujemy ludzi, którzy nie potrafią się wysławiać! Ortografia mnie przeraża – wiem, nie czytają – ale przecież komputer podkreśla błędy – można się z tego uczyć! Ubogie słownictwo mnie smuci. Wiedza, no cóż… Tendencja na coraz słabszych studentów utrzymuje się dość stabilnie. Niestety. Możesz porównać moje zeszłoroczne narzekanie na ten sam temat – Student myśli.