dekalog

Dekalog medialny

    Kilka dni temu minęła pierwsza rocznica śmierci jednego z najmądrzejszych znanych mi profesorów, ojca Leona Dyczewskiego. Miałam tą przyjemność, że uczestniczyłam w Jego wykładach, a na egzaminie miałam mocną czwórkę 🙂 Wykłady z „Socjologii Kultury” były niezwykle interesujące i to w czasach kiedy nie było prezentacji multimedialnych.

Ojciec Profesor był nie tylko ekspertem w swojej dziedzinie, ale także był bardzo sympatycznym, ciepłym człowiekiem. Jak o Nim myślę, zawsze widzę Go uśmiechniętego.
Dzisiaj oglądając poświęconą Mu wystawę pomyślałam, że warto, aby Jego słowa niosły się dalej wszelkimi drogami – chociażby i na moim blogu. Poznajcie proszę:

Dekalog medialny

Ja, Pan, jestem twoim Bogiem, a nie telewizja lub jakiekolwiek inne medium

1.Nie zapominaj nastawić anteny na świat nadprzyrodzony, na to, co w górze jest. Bóg dotrzymuje tego, co mówi i obiecuje, media nie.
2.Nie twórz fałszywych wyobrażeń o sobie, świecie i Bogu. Rzeczywistość jest często inna, aniżeli przedstawiają ją media.
3.Miej czas na Dobrą Nowinę. Tak wiele złych wiadomości dostarczanych przez media – przez dłuższy czas – nie zniesie żaden człowiek.
4.Nie zgub swoich bliźnich z oczu i nie strać wiary w ich dobrą wolę. Są oni lepsi niż ukazują ich media.
5.Nie miej upodobania w przemocy i gwałcie. Media nie mogą się bez nich obyć. A życie bez nich jest szczęśliwsze.
6.Trzymaj się mocno wyobrażenia świata i systemu wartości przekazywanych przez tradycję i do jakich sam dochodzisz. Media często je niszczą, niszczą też sacrum i wszelkie tabu.
7.Miej własną opinię na temat ważnych zagadnień życia i nie wierz wszystkiemu, co czytasz w prasie, słyszysz w radiu, oglądasz w telewizji i internecie. Media ubierając się w słowa i obrazy obiektywizmu, często są stronnicze, wiele w nich sensacji, jednostronności i półprawd, uprawiają propagandę.
8.Nie pozwól uzależnić się. Broń swojej wolności, zachowaj dystans i postawę krytyczną wobec tego, co czytasz, słyszysz, oglądasz. Właściciel koncernów medialnych, partie polityczne, potężni producenci i handlowcy przy pomocy mediów chcą pozyskać ciebie jako swego zwolennika, nabywcę swoich towarów i usług.
9.Nie patrz na innych, bądź panem samego siebie. Świat pełen ludzi potrzebuje niezależnych i w pełni rozwiniętych osobowości.
10.Nie uchylaj się od odpowiedzialności. Bohaterzy telewizyjni i filmowi mają życie wymyślone i za ciebie żyć nie będą.
prof. Leon Dyczewski OFMConv

Warto przeczytać dekalog, przemyśleć, a może nawet zapamiętać….