karmienie

Karmienie piersią – 10 najlepszych powodów

      Karmienie piersią, mimo tego iż jest najbardziej naturalną czynnością, budzi ciągle wiele emocji. Ja jestem zdeklarowaną karmicielką długodystansową. Jednak daleka jestem od osądzania mam karmiących piersią krótko lub wcale. Początki naszej drogi mlecznej nie były łatwe, była krew i łzy, ale była też determinacja. Jestem zadowolona, że się nie poddałam chociaż było blisko.

       Któregoś dnia zaczęłam się zastanawiać dlaczego karmienie, a raczej sposób karmienia powoduje aż tyle dyskusji. Nie udało mi się rozwiązać tej kwestii, ale ułożyłam sobie 10 powodów karmienia piersią:

1. Mleko matki to pokarm doskonały

Doskonały w sensie absolutnie skończony, wystarczający, niczego nie można już mu dodać. Mleko modyfikowane to niestety zawsze będzie „przetworzone”mleko krowie.’

2. Mleko matki jest łatwiej trawione

Małe dzieci posiadają w żołądku enzym ułatwiający prawie 100% trawienie ludzkiego mleka. Mleko krowie trawione jest dużo słabiej. Oprócz tego składniki mineralne są przyswajane lepiej w przypadku picia mleka matki.

3. Mleko matki chroni przed chorobami

Według badań ten sposób karmienia obniża prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu I, na chorobę Leśniewskiego-Crohna, a w przypadku dziewczynek na raka piersi. Jakby tego było mało, zmniejsza też zapadalność na astmę, alergię i zapalenie ucha środkowego oraz wszelkie infekcje dróg oddechowych.

karmienie

4. Karmienie piersią uspokaja

I to obie strony. Mamę, bo mózg ostaje drinka z oksytocyny, dziecko, bo jest karmione i tulone. Oczywiście, że dziecko butelkowe też jest tulone, ale to inny rodzaj bliskości.

5.Karmienie piersią to lepszy sen

Dla całej rodziny. Dziecko nie musi czekać na butelkę, mama nie musi wstawać (ja karmię przez sen), tata nawet się nie budzi 🙂

6. Mleko matki to brak dylematów

Nie musimy wybierać które mleko jest lepsze, najlepsze. Nie musimy szukać promocji, albo wybierać mleka tylko z powodu jego ceny.

karmienie

7. Mleko matki jest ekologiczne

Bo nie wymaga opakowania. Policzono, że gdyby w samych tylko Stanach wszystkie dzieci karmione były mlekiem modyfikowanym to na puszki od jego opakowania należałoby zużyć 86 000 ton cyny rocznie. Do tego produkcja butelek, smoczków, podgrzewaczy etc. O ilości śmieci i kosztach transportu nie wspomnę.

8. Mleko matki jest zawsze gotowe

Dla mnie jako osoby leniwej, zwłaszcza w nocy to argument nie do obalenia. Wiem, że są termosy, żeby woda zawsze była w dobrej temperaturze. mieszanka się szybko przygotowuje etc, ale nalewanie do butelki, trzymanie jej, mycie – no thanks. W nocy wyjmuję dziecko, sięgam po pierś (albo odwrotnie) i mogę spać dalej, a małe tankuje po korek.

9. Mleko matki pozwala szybko schudnąć

Mamie, nie dziecku! Karmienie piersią pochłania ok 500 kalorii dziennie, a do tego są to kalorie pochodzące ze spalania tłuszczu. Karmiąc można sobie legalnie pozwolić na czekoladę!

10. Mleko mamy jest ładnie opakowane

To cieszy zwłaszcza tatusiów, a i czasem innych panów – gdy karmimy w plenerze.

karmienie

Dodatkowo mama, która karmi piersią zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi i jajników, a także na osteooporozę i anemię. Dodatkowo długie karmienie często prowadzi do braku miesiączki – oszczędzamy na produktach higienicznych 🙂

Można by wymienić jeszcze wiele innych powodów, ale chciałam zamknąć się w dziesiątce. Chcesz coś dodać? Nie krępuj się, pewnie o czymś ważnym zapomniałam. A gdyby tak spróbować wymienić 10 zalet karmienia butelką? Ja nie dam rady, bo nie karmiłam tak nigdy. Ktoś spróbuje podjąć takie wyzwanie?